Wyrostek Robaczkowy. Objawy i o tym, jak należy postępować.

Wyrostek robaczkowy znajduje się w dole biodrowym po prawej stronie. Najczęściej układa się on w pętlach jelitowych, a w przypadkach specyficznych ustawienia odwrotnego - z lewej strony ciała. Warto wiedzieć, iż posiada on bardzo silną warstwę mięśniową i tkankę limfoidalną. Można to również okreslić, iż zajmuje on część jelita, wyrostek posada również własną "krezkę".  Warto wiedzieć, że głównie młode osoby są narażone na tego typu schorzenie, częstotliwość zachorowań na wyrostek robaczkowy maleje wraz z Naszym wiekiem.

Wyrostek Robaczkowy


Odnośnie położenia wyrostka robaczkowego - położenie to może być zmienne, raz zwisa w kierunku miednicy małej, a w innym przypadku może nawet kierować się w górę - między jelitem ślepym, a końcem samego jelita krętego. Choroba ta występuję już po pierwszym roku życia i często bywa przyczyną zakażenia otrzewnej. Jest to dość problematyczna choroba jamy brzusznej, którą koniecznie trzeba rozwiązać chirurgicznie.

Objawy wyrostka robaczkowego są dość nietypowe, ponieważ ciężko jest zwięźle i konkretnie określić podczas badania pierwszego kontaktu, czy mamy do czynienia z wyrostkiem. 

Jak wykryć Wyrostek Robaczkowy?Najtrudniejszym do stwierdzenia, czy mamy do czynienia z wyrostkiem jest u najmłodszych dzieci, nie mniej jednak dodatkowe badania na pewno pomogą w dokładnej diagnozie lekarza. Ból wyrostka bywa mylony z zapaleniem dróg moczowych, ponieważ lokalizacja w obu przypadkach jest podobna. Bardzo często przyczyną zapalenia wyrostka robaczkowego jest po prostu kamienie kałowe, a także połknięte przez chorego ciała obce.

Istotną informacją na temat samego wyrostka robaczkowego jest to, że może on być przyczyną również innych, dużo groźniejszych chorób, prowadzący nawet do rozwoju nowotworu, potocznie zwanego jako "rakowiak".

Wyrostek Robaczkowy, a jego wymiary.Omawiany "wyrostek robaczkowy" zwykle ma długość od 8 do 9 centymetrów, nie mniej jednak spotykane są również inne długości, przekraczające czasami nawet 20 centymetrów. Co ciekawe, odnotowane zostały nawet przypadki wystąpienia dwóch wyrostków robaczkowy u jednego pacjenta, a także w innym przypadku jego brak. Prawdopodobnie jest to uzależnione od wrodzonego charakteru rozwojowego, indywidualnie u każdego z Nas.


Kiedy boli Wyrostek Robaczkowy?

Objawem niepokojącym dla wyrostka i charakterystycznym dla ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego jest silny ból zbliżony do kolki w okolicy pępka, który następnie umiejscawia się z prawej strony brzucha. Rozpoznanie ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego jest prawdopodobne, gdy stwierdza się ból w trakcie uciskania brzucha w obrębie prawego dołu biodrowego i objaw "Blumberga", ból zwiększa się po oderwaniu dłoni od tego miejsca. A także podwyższona temperatura ciała, niekiedy nudności, wymioty, a nawet biegunka.